Vyšetřovací metody muže

VYŠETŘOVACÍ METODY MUŽE

U některých mužů dochází vlivem špatného životního stylu ke zhoršení kvality spermií. Ty pak nemusí být schopné doputovat až k vajíčku, případně mají omezenou schopnost proniknout do vajíčka a oplodnit ho. Mužská plodnost je tedy závislá především na kvalitě, počtu a pohybu spermií.

Plodnost muže ale mohou snížit i další faktory, jako je genetická zátěž, imunitní reakce, porucha produkce hormonů, neprůchodnost vývodných cest, neschopnost ejakulace, zánětlivá onemocnění vývodných cest mužského pohlavního ústrojí apod.

V některých případech nemusí být příčina vůbec odhalena. Základem je vyšetření spermiogramu. To spočívá v odběru ejakulátu masturbací, před kterým se doporučuje dodržet třídenní pohlavní abstinenci. Ejakulát je vyšetřen na přítomnost spermií – hodnotí se především jejich počet, pohyb a morfologická stavba.

NA ZÁKLADĚ VÝSLEDKU SPERMIOGRAMU VÁM LÉKAŘ DOPORUČÍ NEJVHODNĚJŠÍ METODU ASISTOVANÉ REPRODUKCE.

ROZŠÍŘENÉ DIAGNOSTICKÉ METÓDY PŘI VYŠETŘENÍ MUŽE:

Vyšetření spermiogramu.

Kultivační vyšetření spermatu.

Andrologické vyšetření.

DNA fragmentace spermií.

Imunologické vyšetření.

Genetické vyšetření (vyšetření je vhodné provést u mužů starších 45 let, při absenci spermií v ejakulátu a při opakovaných spontánních potratech partnerky či rizikem dědičné vady).

Hormonální vyšetření (vyšetření se v indikovaných případech provádí u mužů s nízkou kvalitou spermatu, vyšetřuji se hladiny FSH, LH a testosteronu, které informují o hormonálním pozadí tvorby spermií).

Tip:

Přečtěte si, proč se ženy rozhodnou darovat vajíčka. Přečtěte si zpověď dárkyně

Formulář

Zeptejte se odborníka