Příčiny neplodnosti

Ne každý pár má to štěstí počít dítě přirozenou cestou.

O neplodnosti lze mluvit, pokud i po ročním pravidelném nechráněném styku nedojde k otěhotnění. Po této době je vhodné vyhledat odborníka z kliniky reprodukční medicíny a zjistit příčinu neplodnosti. Může se jednat jen o lehkou poruchu, kterou lze odstranit úpravou životosprávy či pomocí léků.

U většiny párů je však příčina složitější a je třeba ji řešit individuálně.

Každým rokem stoupá počet párů, které mají problémy s otěhotněním.

Páry s poruchou plodnosti podstupují léčbu neplodnosti metodami asistované reprodukce. Statistiky uvádí, že se u nás takto narodí každé desáté dítě.

U některých párů je neplodnost spojená pouze s jedním faktorem (snížený počet spermií, neprůchodnost vejcovodů), u jiných se problémy kombinují. Asi u 10% párů není možno přes užití nejmodernějších diagnostických postupů jednoznačně určit příčinu neplodnosti.

Moderní medicína v dnešní době již nabízí celou řadu metod asistované reprodukce, které pomáhají párům, které mají problémy s plodností, splnit si svůj sen o kompletní rodině.

Neplodnost postihuje rovnoměrně ženy i muže

Částečně mohou být ale důvody neplodnosti neznámé a neprokazatelné. V každém případě představuje neplodnost pro většinu párů velmi závažný problém.

Příčiny ženské neplodnosti

Ženská neplodnost bývá nejčastěji způsobena:

Příčiny mužské neplodnosti

Mužská neplodnost bývá nejčastěji způsobena:

Tip:

Velmi důležitá je také psychická podpora páru jak ze strany ošetřujícího lékaře, tak hlavně rodiny a nejbližších přátel. V některých případech je dobrým řešením vyhledat pomoc psychologa. Pro úspěch léčby je totiž psychická pohoda nezbytná.

Formulář

Zeptejte se odborníka