Vyšetřovací metody ženy

Vyšetřovací metody ženy

Poruchu plodnosti ženy může způsobovat mnoho faktorů, jako např. endometrióza, genetická porucha, srůsty na vejcovodech v důsledku zánětů, případně imunitní reakce, při které tělo ženy produkuje protilátky proti spermiím partnera.

Od 35. roku věku ženy navíc dochází k výraznému snížení produkce vajíček a po 40. roce věku ženy je pak schopnost počít dítě velmi omezená. Tato porucha zrání vajíček, související s věkem ženy, bývá jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti.

Při vyšetření zjistíme vaši příčinu neplodnosti a navrhneme vám nejvhodnější postup léčby.

ULTRAZVUKOVÉ VYŠETŘENÍ MALÉ PÁNVE

Toto základní vyšetření zjišťuje průchodnost či neprůchodnost vejcovodů a zobrazuje tvar dutiny děložní. Jedná se o ultrazvuk dělohy a vaječníků s ohledem na fázi menstruačního cyklu a následné palpační gynekologické vyšetření. Vyšetřením se posuzuje velikost a tvar dělohy, přítomnost svalových uzlů (myomů), výška a kvalita děložní sliznice. Rovněž zobrazuje stav vaječníků, růst folikulů a přítomnost cyst nebo endometriózy.

VYŠETŘENÍ HLADINY HORMONŮ

Toto vyšetření podává informace o stavu vaječníků a jejich schopnosti tvořit zralá vajíčka a dává možné odpovědi na stimulační lékyJedná se o vyšetření krve v období 1. – 3. dne menstruace. Vyšetřují se hladiny folikulostimulačního hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). Lze stanovit i hladinu Anti-Mülleriánského hormonu (AMH), který informuje o zásobě vajíček. Standardní součástí hormonálního vyšetření je i stanovení hladiny prolaktinu (PRL) a hormonu štítné žlázy /TSH, fT4/.

GENETICKÉ VYŠETŘENÍ

Jedná se o vyšetření chromozomů, které dává informaci o genetické výbavě partnerů. Stanovení karyotypu (počtu chromozomů) se provádí u žen po opakovaných spontánních potratech, nebo v případě opakovaných neúspěchů léčby metodou IVF. Rovněž je vhodné provést vyšetření u párů, kde se embrya nevyvíjejí standardně.

IMUNOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ

Imunologickým vyšetřením se zjišťuje přítomnost protilátek proti spermiím, vajíčkům a embryím a antifosfolipidové protilátky. Imunologické vyšetření je významné pro páry, kdy pacientka, u které byl opakovaně proveden embryotransfer velmi kvalitních embryí a kde je léčba, přes velmi dobré podmínky, stále neúspěšná. Vyšetření by měla podstoupit i pacientka s opakovanými neúspěchy léčby metodou IUI, kdy je u partnera opakovaně vyšetření spermiogramu zcela normální. Vyšetřují se protilátky proti spermiím, proti trofoblastu (placentě) a proti obalu embrya (zona pellucida). V indikovaných případech se provede vyšetření buněčné imunity (NK buňky).

Formulář

Zeptejte se odborníka