Psychologická poradna

Dlouhodobá snaha o početí je náročným obdobím v životě ženy a páru. Toto období je na jedné straně dost často spojeno s velkým očekáváním a nadějí, ale na druhé straně také se zklamáním, smutkem, pocity viny či hněvem. Pro opakované, neúspěšné pokusy o otěhotnění je v odborné literatuře popsán syndrom psychického strádání typického pro neplodnost. Až u 20% žen se objevují klinicky významné psychické potíže projevující se úzkostí, depresivním prožíváním, pocity méněcennosti a selhání, beznadějí, sociální izolací a v neposlední řadě se objevují i významné problémy ve vztazích.

Každý člověk, který cestou za vytouženým dítětem pomocí IVF sám prošel, ví, že je to období silného tlaku a stresu, které má dost často povahu až traumatické, bolavé zkušenosti.  To vede k rozvoji nepříznivého psychického stavu, při kterém se vyplavují stresové hormony, které naopak mohou negativně působit proti úspěšnému otěhotnění ukončeném porodem zdravého dítěte. Díky těmto medicínským znalostem se v poslední době v moderní léčbě IVF uplatňuje psychologická a pychoterapeutická péče, protože co víc než těhotenství, porod a mateřství by mělo být tak intenzivně spojeno s emocemi.

Cílem psychologické intervence by mělo být:

Možnost individuálního psychologického poradenství pro naše klienty nabízíme ve spolupráci s PhDr. Hana Neudertová Ph.D.

Pondělí
9 – 13h
 
Úterý
9 – 12h
 
Pátek
8 – 10h
Formulář

Zeptejte se odborníka