KryoEmbryoTransfer

Pokud IVF léčba po přenosu čerstvých embryí nebyla úspěšná, může léčený pár v následujícím cyklu využít transfer rozmrazených embryí, tzv. Kryoembryotransfer.

Stejně jako v případě klasického transferu se jedná o nenáročný ambulantní výkon, při kterém jsou do děložní dutiny zavedena embrya po předchozím rozmrazení.

Embrya dnes mrazíme výhradně metodou zvanou vitrifikace. Tato metoda je sice dražší než dříve prováděné tzv. pomalé mražení, zajistí nám ale s větší pravděpodobností dobré přežívání embryí po rozmražení.

Embrya mohou být zamražena (kryokonzervována) teoreticky nekonečně dlouho.

Výhodou KETu je jeho jednoduchost, kdy odpadá stimulace vaječníků a odběr vajíček, tedy aplikace injekcí a celková anestézie. Pokud má pár kryokonzervována embrya, má tak šanci otěhotnět pomocí KET a nemusí vstupovat do dalšího náročného procesu IVF.

KET plánujeme buď v tzv. Nativním (přirozeném) cyklu nebo s hormonální podporou estrofenu.

KET v nativním cyklu

KET v nativním cyklu můžeme plánovat pouze tehdy, má-li žena ovulační cyklus. Je tedy zapotřebí sledovat ovulaci pomocí ultrazvukového vyšetření – folikulometrie, abychom stanovili den ovulace. Při ovulaci folikul nejen uvolní vajíčko k oplození, což v tomto případě nepotřebujeme, ale tento folikul je hormonálně aktivní a připraví sliznici děložní k přijetí námi transferovaného embrya. Transfer embrya se provádí za 2-5 dní po ovulaci dle stáří embrya.

KET s hormanální podporou

Při KETu s hormonální podporou připravujeme sliznici děložní pomocí estrogenů a gestagenů. Jde nejčastěji pouze o užívání tabletek a vaginálních kapslí. Léky se užívají do gravitestu, a pokud dojde k těhotenství, pak je nutno u KETu s hormonální podporou užívat léky až do 12. týdne těhotenství, jelikož není vytvořeno žluté tělísko.

Formulář

Zeptejte se odborníka